Welcome to the Woodstock - Preservation Archives
Dedicated to the Historic Preservation of the Site of the 1969 Woodstock Festival

THE WOODSTOCK SITE
Hurd & West Shore Rds
Sullivan County
Bethel  NY


 

Woodstock se změní v zábavní centrum
22. července 2004

Roku 1969 se v americkém Woodstocku konal velký festival pod širým nebem, který přitáhl statisíce lidí. Nyní tam opět budou proudit lidé za zábavou, ale už podle trochu jiných pravidel.

Na pozemku, kde kdysi mládež spontánně slavila lásku a hudbu, má totiž za 63 milionů dolarů vyrůst obří kulturní komplex Bethel Woods Center for the Arts, v němž bude kryté divadlo pro 4800 diváků a volná travnatá plocha, která pojme dalších 12 tisíc lidí. Stavební práce už začaly, slavnostní otevření amfiteátru by se mělo uskutečnit 4. července 2006, tedy v den 230. výročí vyhlášení americké nezávislosti.

Prvním úcinkujícím bude Newyorská filharmonie. Rovněž dramaturgické rozpětí budoucí programové nabídky nebude údajne příliš omezeno. Kromě rocku, popu a jazzu se ve Woodstocku rozezní klasika, bude se hrát opera, dokonce i kabaret.
S nápadem přeměnit Woodstock ve víceméně oficiální a komerční zábavní centrum přišel milionář Alan Gerry, který postupně skoupil všechny pozemky a založil nadaci, jež výstavbu financuje společně se státem New York. Ne každému se však takové počínání líbí.

K hlavním kritikům celého projektu patří Woodstock Preservation Alliance, která se léta pokoušela zabránit jakékoli stavbě tam, kde v srpnu před 35 lety hráli hudebníci jako Jimi Hendrix nebo Janis Joplinová. Pozemek měl zůstat nedotčen - na věčnou památku a kvůli tisícům fanoušků, kteří dodnes každý rok míří na kultovní místa, aby si připomněli staré časy.
„Mnoho lidí je rozhořčeno. Myšlenku kulturního centra sice v zásadě nezavrhujeme, jistě by znamenalo hodně pro místní region, ale Gerryho nadace dala volnou ruku k tomu, aby byl zcela přetvořen a znesvěcen někdejší symbol,“ zdůraznil zástupce organizace Brad Littleproud. Gerry a jeho spolupracovníci se však brání: místo, kde kdysi stálo koncertní pódium, prý zůstane volné.

A navíc, nedaleko budoucího amfiteátru má vyrůst muzeum, které bude připomínat historii a průběh onoho dlouhého happeningu.BACK